Olvasás hatása az agy működésére
Képes vagy virrasztani, csak hogy a fejezet végére érj és megtudd a cselekmény lezárását? Keresed a szabad perceket a teendőid között amikor újra el tudsz egy kicsit merülni az aktuális történetben? Ha te is igennel felelnél a fent említett kérdésekre, akkor ez a bejegyzés neked szól.
Nyilván tisztában vagy az olvasás néhány pozitív előnyével. De vajon tudtad-e, hogy ez a kellemes kikapcsolódás mérhető jótékony változást is létrehoz az agyunkban?
Az amerikai Emory Egyetem tudósai funkciós MRI vizsgálat segítségével megvizsgálták azokat az ideghálózatokat, amik agyunkban a történetek olvasásával összefüggésbe hozhatóak, és arra a következtetésre jutottak, hogy a változások még napokkal az után is kimutathatók az agyban, hogy elolvastuk az adott történetet. Vizsgáljuk hát meg közelebbről ezeket a változásokat.
Az edzett agy egészségesebb
Azt tudjuk, hogy a rendszeres testmozgás csökkenti a demencia, az Alzheimer-kór és egyéb degeneratív betegségek kialakulásának kockázatát. Csökkenti az életkorral összefüggő memória veszteség előfordulását, és életünk bármely szakaszában javítja a lelki egészséget.
Az olvasással is ugyanez a helyzet. Kutatások szerint az olvasás aktiválja az egyes agyterületeket, és megváltoztatja az egymással való kommunikációjukat. A mentális stimuláció, az agy edzése még akkor is javítja a memóriát, ha már bekövetkezett a fizikai károsodás.
Nem meglepő, hogy azok, akik sokat néznek TV-t, és csak kevés fizikai aktivitásban van részük, sokkal több jelet mutatnak a kognitív hanyatlásra, mint ahogy az elvárható lenne.
Egy chicagói kutatás szerint az olvasás lassíthatja, vagy akár meg is akadályozhatja a szellemi leépülést. A Rush Egyetem kutatói, háromszáz idős emberrel végeztek tanulási- és memória tesztet, illetve mentális tevékenységeikről is kérdezték őket. Haláluk után megvizsgálták az érintetteket és kiderült, hogy a rendszeresen olvasó emberek elméjében, kevesebb volt az időskori demenciára, elbutulásra utaló jel.
A napi mentális és fizikai tréning az egészséges felnőttek esetében kiemelten fontos.
Olvasás a stressz ellen
A stressz negatív hatásáról mindenki hallott már. Fontos megszabadulni a bennünk felgyűlő feszültségektől, hiszen hosszú távon meg is betegíthet minket. Egy jó könyv olvasása, elszakít a hétköznapi problémáktól és koncentráltan a történetre irányítja a figyelmünket. Ezáltal lazít, pihen az agyunk, így jelentősen képes csökkenteni a vérnyomást, a szívritmust és a distresszt.
Mindezt alátámasztja az University of Sussex, 2009-ben végzett kutatása, amelyben különféle tevékenységet végző csoportokat vizsgáltak a feszültség szempontjából. Érdekes eredményre jutottak, ugyanis a rendszeres olvasók stressz-szintje meglepően hamar, csupán 6 percnyi olvasás után, már 68 százalékkal csökkent. A stresszoldást megvizsgálták a zenehallgatás, teázás és a sétálás tekintetében is, de magasan az olvasás végzett az első helyen.
Fejleszti a gondolkodásmódot
Minden egyes könyv elolvasása után többek leszünk mint előtte voltunk. Legyen az tudományos, vagy éppen regény, esetleg vers, olyan új dolgot tudhatsz meg belőlük, ami által minden bizonnyal nő a tudásod. Egy új, és másfajta látásmódot ad, sőt, akár a személyiséged fejlődésében is segíthet egy-egy könyv elolvasása. Gondolkodásunk erősödik, látókörünk bővül és egyre több információt leszünk képesek átültetni saját életünkbe is. Tájékozottabb leszünk és sokkal magabiztosabban fejezhetjük majd ki magunkat idővel.
Egy dologban egyetérthetünk. Belefeledkezni egy könyvbe az egyik legnagyszerűbb elfoglaltság! Minden könyvben új világok várnak, megfejtendő titkok, megválaszolásra váró kérdések. Az pedig egy plusz pont, ha ezen időtöltés során pedig még egészségesebbek, stresszmentesebbek és intelligensebbek leszünk. Mindegy, hogy mit olvasol. A lényeg hogy olvass annyit, amennyit csak az időd megenged.